1- تشکر از ارامنه در برپایی عزای امام حسین(ع) و همدردی با آنها در نسل کشی ارامنه

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین...

باز این چه شورش است که در خلق عالم است؟!

باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است؟!

ما شیعیان اصفهان و ایران و جهان، بدین وسیله تشکر و سپاسگزاری ویژه ی خود را نثار برادران ارامنه جلفا و دیگر ارمنی های عزیزی می کنیم که در اصفهان و دیگر شهرها، با نهایت اخلاص، در دهۀ محرّم و عاشورای 1434 هجری قمری، این گونه وسیع و باشکوه، در برگزاری مراسم عزاداری سیّد الشهداء(ع) - آقا و الگوی شهیدان جهان - حضرت امام حسین (علیه السّلام) و خاندان مظلوم و یاران با وفایش، با ما شیعیان، شانه به شانه همراهی و اظهار ماتم و سوگواری کردند.

ما نیز به نوبۀ خود، فاجعۀ کشتار و قتل عامّ بی رحمانه ی ارمنی های بی گناه و بی دفاع، توسط دولت پلید عثمانی (ترکیه) در سال های 1915 تا 1923 میلادی (مقارن با دوران جنگ جهانی اول) را محکوم می کنیم.

آری؛ ما شیعیان و شما برادران ارمنی، در یک تراژدی بزرگ تاریخی، شریک هستیم؛ ما محرّم و عاشورا داریم؛ قتل عامّ سادات و امام زاده های بزرگوار و بی گناه از نسل اهل بیت پیامبر(ص) در زندانهای اُمَویان و عبّاسیان و یا شهید شدن ایشان در دیار غربت را داریم؛ و شما ارمنیان گرامی نیز، «نسل کشی ارامنه» ((Հայոց Ցեղասպանություն)) یا «جنایت بزرگ» ((Մեծ Եղեռն)) را دارید.

خیلی از مغرضان و انسانهای پست و فرومایه تلاش کرده و می کنند تا واقعه ی تاریخی فاجعه کربلا و نیز واقعه ی تاریخی نسل کشی ارامنه را زیر سؤال ببرند و بلکه انکار کنند!! اما ما دو ملت مظلوم، چون دردی مشترک و مشابه هم داریم، در سوگواری های یکدیگر نیز شریک و همدرد هم هستیم. و هردوی ما ملّت، بر یزید و آل یزید، و بر ترکان عثمانی و آل عثمان لعنت می فرستیم که مسبّب این دو فاجعه ی تلخ و رقت بار بودند، که تاریخ نشان نداده کسی با بدترین انسانها چنین رفتارهای وحشیانه ای کرده باشد! چه رسد به انسان های مظلوم و بی دفاع! آن هم: زنان و کودکان خردسال و پیران و سالخوردگان!

ما مسلمانان شرعاً وظیفه داریم که از جنایات ترکان عثمانی علیه ارمنی های بی گناه، اظهار نفرت کنیم و بر ترکان عثمانی همواره لعنت بفرستیم زیرا خداوند در قرآن کریم می فرماید:


((مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ‌ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الْأَرْ‌ضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا!))


((هر کس شخصی را بدون حقّ قِصاص و یا بی‌ آنکه فساد و فتنه‌ ای در زمین کرده باشد، بکشد، مثل آن است که همه مردم را کشته باشد!)) (مائده/32).


“If any one slew a person - unless it be for murder or for spreading mischief in the land - it would be as if he slew the whole people!” (Quran, Al-Ma'ida, 32).

“По этой причине предписали Мы сынам Исраила: кто убил душу не за душу или не за порчу на земле, тот как будто бы убил людей всех, А кто оживил ее, тот как будто бы оживил людей всех. Приходили к ним Наши посланники с ясными знамениями. Потом многие из них после этого по земле излишествовали.” (Коран, Аль-Маида, 32).

و باز، ما شیعیان، شرعاً وظیفه داریم که پس از اظهار انزجار و بیزاری از عملکرد ترکان عثمانی، با ارمنی های ستمدیده و داغ دیده، همدردی کنیم، زیرا ما شیعه ی علی(ع) هستیم وامیرالمؤمنین علی(ع) هنگامی که پس از ضربت ابن ملجم لعین در بستر افتاده بودند، در وصیّت خود به امام حسن(ع) و امام حسین(ع) فرمود:


((کُونَا لِلظَّالِمِ خَصْماً وَ لِلْمَظْلُومِ عَوْنا!))


((همواره دشمن ستمگر و یاور شخص ستمدیده باشید!))


(بحارالانوار،علامه مجلسی،جلد42،ص256- نهج البلاغه،چاپ فیض،نامه47،ص977).

به امید روزی که با ظهور منجی بشریّت (که ما دو ملت مظلوم، هر دو منتظر آمدن او و انتقام گرفتن وی از ستمکاران بر گذشتگان خود هستیم) عدل و داد و آرامش و عدالت، جهانی و فراگیر شود و ظالمان را به محکمه ی عدل الهی بکشانند و محاکمه و مجازات کنند... که این همه زن و کودک بی گناه، چرا و به چه جرمی و به چه گناهی چنین بیرحمانه کشته یا اسیر و آواره شدند؟...

برادر ارمنی!

نسل کشی ارامنه نیز برای ما شیعیان، بس اندوه بار و تأسف آور است...

ما را همدرد خود بدان...

برادران شیعه مذهب شما...

اصفهان. شب شام غریبان محرّم 1434ق.

غروب غم انگیز کربلای معلّا - حرم مطهر امام حسین(ع)

سمت راست: آقای آوریل عیسایی Ապրիլ Իսայի (از برادران ارمنی) که 24 سال است عزاداری امام حسین(ع) و پذیرایی از عزاداران حسینی(ع) میکند؛ سمت چپ: برادرزادۀ عزیزشان آقای هامبیک عیسائی Իսայի Համբիկ . خدا از ایشان قبول فرماید.

عقب تصویر: آقای آوریل عیسایی Ապրիլ Իսայի (از برادران ارمنی) که 24 سال است عزاداری امام حسین(ع) و پذیرایی از عزاداران حسینی(ع) میکند؛ جلوی تصویر: پسر گرامیشان آقای آدریک عیسائی Իսայի Ադրիկ . خدا از ایشان قبول فرماید.

Ծիծեռնակաբերդ Երեւան, Հայաստան یادمان نسل کشی ارامنه Tsitsernakapert Erevan, Arménie

«یادمان نسل کشی ارامنه»

Ծիծեռնակաբերդ Երեւան, Հայաստան

((Tsitsernakapert Erevan, Arménie))

----------

- و در خاتمه، قلم خود را متبرّک می کنیم به تعریفی که خود خداوند در قرآن کریم، از شما برادران ارمنی یا مسیحی، فرموده؛ هرچند سزاوار است که آیات قرآن را در آغاز نوشتار بیاورند، لیکن حُسن خاتمه و پایان دادن نامه به چنین بیان گهربار و دلنشین آسمانی، اقتضا کرد که آن را در اینجا تقدیم شما برادران ارمنی عزیز بنماییم. خداوند، در قرآن ما، در مورد شما مسیحیان چنین فرموده است:


((... وَ لَتَجِدَنَّ أَقْرَ‌بَهُم مَّوَدَّةً لِّلَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ قَالُوا إِنَّا نَصَارَ‌ىٰ ذَلِکَ بِأَنَّ مِنْهُمْ قِسِّیسِینَ وَ رُ‌هْبَانًا وَ أَنَّهُمْ لَا یَسْتَکْبِرُ‌ونَ ﴿٨٢﴾ وَ ِاذَا سَمِعُوا مَا أُنزِلَ إِلَى الرَّ‌سُولِ تَرَ‌ىٰ أَعْیُنَهُمْ تَفِیضُ مِنَ الدَّمْعِ مِمَّا عَرَ‌فُوا مِنَ الْحَقِّ ؛...)) (83) (سورة المائدة).


((... و با محبت ‌تر از همه کس به مسلمانان، آنان را می یابی که می گویند: "ما مسیحی هستیم!"؛ این (دوستی مسیحیان نسبت به مسلمین) بدین سبب است که برخی از آنها دانشمند و پارسا هستند و تکبر و گردن کشی (بر حکم خدا) نمی ‌کنند! (۸۲) و چون آنچه را که به رسول فرستاده شده بشنوند می ‌بینی که اشک از دیده آنها جاری‌ شود، به سبب آنچه که شناخته اند از حقیقت؛ ... )) (سوره مائده/82 و83).


“... And you will certainly find the nearest in friendship to those who believe (to be) those who say: "We are Christians"; this is because there are priests and monks among them and because they do not behave proudly. And when they hear what has been revealed to the apostle you will see their eyes overflowing with tears on account of the truth that they recognize ...” (Quran , Al-Ma'ida , 82-83).


“... и ты, конечно, найдешь, что самые близкие по любви к уверовавшим те, которые говорили: “Мы–христиане!” Это- потому, что среди них есть иереи и монахи и что они не превозносятся. А когда они слышат то, что низведено посланнику, то ты видишь, как глаза их переполняются слезами от истины, которую они узнали ...” (Коран , Аль-Маида , 82-83).

/ 0 نظر / 34 بازدید